Tango

arjantin-tango-ankara

Arjantin tango, en ünlü Arjantin danslarından birisidir. Buenos Aires’te doğmasına karşın tüm dünyada bilinmekte ve yapılmaktadır. Tam olarak çıkış yeri bilinmese de, dans ve kelime olarak, 1800’lü yıllarda Afrikalı kölelerin bu dansı Arjantin’e getirdiği ve Arjantin kültürünü etkilemeye başladığı sanılmaktadır. ‘Tango’ kelimesi Afrika’ya özgü bir kelime olup, ‘kapalı alan’ ve ‘rezerve edilmiş yer’ anlamlarına gelmektedir. Bir başka teori ise Portekizce ’den türemiş ve Afrikalılar tarafından Arjantin’e taşınmış olmasıdır. Arjantin 1800lü yılların sonlarında ve 1900lü yılların başlarında çok sayıda göç almış ve göç eden insanlar kendi müzik ve dans kültürlerini de getirdiler. Sonuç olarak ortaya karışık ve yeni dans ve müzik türleri çıktı. Göç eden insanlar daha çok para kazanmak ve yeterli servete ulaştıktan sonra ülkelerine geri dönme ya da ailelerini Arjantin’e ger getirme umudu taşıdılar. Tangonun gelişiminde kaybetme korkusu ve geride bıraktıkları insanların ve yerlerin özlemi etkili oldu. Tangonun dünyaya yayılışı da 1900lü yılların başlarında, Arjantinli zengin ailelerin Paris’e giderek bu dansı, yenilik ve zengin ve genç Latinlerle dans etme isteği olan insanlara tanıtması ile olmuştur. 1913’ten itibaren tango Paris, New York ve Londra’da popüler hale geldi. 1920li ve 1930lu yıllardan sonra tango dünya çapında üne kavuştu.

100 yılı aşkın süredir yapılan Arjantin tango, izleyiciler ve dans edenler tarafından güzelliği, tutkuyu, dramı ve heyecanı yansıttığı için sevilmektedir. Keman ve piyano gibi müzik aletleri de bu duyguların daha yoğun yaşanmasına katkı sağlamaktadır. Daha çok doğaçlama olarak oynanan bu dansta, partnerle ve diğer dansçılarla uyum çok önemlidir. Tango, 2/4, 3/4, 4/4’lük sert ve belirgin ritimlerde yapılır. Arjantin tangonun en önemli özelliği doğaçlama olarak yapılması ve belli bir türünün olmamasıdır. Örneğin bir dans pistinde ne kadar tango yapan çift varsa o kadar stil vardır çünkü her çift temel adımları öğrendikten sonra kendi stilini belirler ve bunu sergiler. Tangoda bir diğer önemli nokta da hep aynı partnerle dans edilmemesidir. Ne kadar çok eşle dans edilirse tangoda profesyonelleşmek de bir o kadar kolay olur. Tango müziği ise basit ritimler halinde başladı ve ilerleyen zamanlarda daha karmaşık ritimlere kendini bıraktı. Son olarak caz müziğe benzer ritimler kullanılarak kulağa daha çok hitap etmesi sağlandı.

Türkiye’nin tangoyla tanışması Cumhuriyet’in ilk yıllarına denk gelmiştir. Müstehcen olması sebebi ile ilk başlarda çok fazla benimsenemeyen tangonun daha az vücut teması barındıran Ballroom gibi versiyonları kullanılmıştır. Günümüzde tutku ve heyecanla her yerde yapılan Arjantin tango özellikle Ankara’da birçok dans kursuyla karşımıza çıkmaktadır. Tunalı, Bahçeli ve Kızılay’da bulunan kurslar tango severlere hizmet vermektedir. Latino Dans Kursu, Tangoloji, Akademi Tango, Crypto Dans Kursu, Shine Dans Stüdyosu ve Salsa Angora Dans Kursu başlıca dans kurslarındandır. Buna ek olarak Ankara’nın Tango geceleri çok renkli geçmekte haftanın her günü milongalar düzenlenmektedir.

 

Tutkuların Dansı, Tutkuların Stüdyosu’nda…

Maestro’da
Arjantin Tango Çalışmaları ,  Yalçın ve Berkil Badem’in katkılarıyla

Ders satleri:

Başlangıç seviye perşembe saat 19:30

Orta seviye her perşembe saat 20:30’da.

Tango öğrenmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Yapmanız gereken aşağıda bulunan iletişim formumuzu doldurmak ve Arjantin Tango dersimiz için randevu almak. Bu tutkuya gelin sizde ortak olun.

Adres: Bahçelievler 6. cd eski 6. sk no:71

Telefon: 0(544)5688073 , en hızlı iletişim için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz. Yüzyüze görüşmek için lütfen randevu alınız

İletişim Formu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s